23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Solgte falske Nike- og Adidas-varer – nu er dommen faldet

To mænd kan undgå fængsel, hvis de holder sig fra kriminalitet i et år 
Annonce

To mænd på 22 og 24 år er blevet dømt for at have solgt i alt 609 smykker og 241 sweatshirts med logoer, der lignede de originale mærker fra Nike og Adidas – men som ikke var det.

Det skriver Århus Stiftstidende.

Det fastslår retten i en sag, hvor mændene i perioden fra maj 2021 til februar 2022 drev en forretning i Aarhus, hvor de solgte varerne uden samtykke fra rettighedshaverne.

Annonce

Mændene forklarede i retten, at de ikke var klar over, det var strafbart at oplagre, markedsføre og sælge produkter med de kendte logoer, og nægtede sig skyldige.

Annonce

Alligevel blev de begge fundet skyldige i krænkelse af varemærker tilhørende Nike Innovates C.V. og Adidas International Marketing B.V. Retten lagde i strafudmålingen vægt på både varernes omfang, perioden, fortjenesten samt det forhold, at de to havde handlet i fællesskab som forretningsdrivende.

Annonce

Begge blev idømt en betinget fængselsstraf på 40 dage. Det betyder, at de undgår fængsel, hvis de holder sig ude af kriminalitet i et år fra dommens dato.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03